top of page

UTVIKLINGSAMTALE:
Samarbeid om lese- og skrivevansker

​​​

 

Under blir du kjent med Oscar. Han har lese- og skrivevansker. Det er han ikke alene om. Forskning viser at 20 % av elever i skoler strever med å lese og skrive, hvorav 5-10% av disse har dysleksi (undervisningsside om lese- og skrivevansker).

​

Din oppgave er å bli kjent med Oscar ved å observere situasjonen som utspiller seg i filmen og undersøke tilhørende tekstdokumenter. Fokuser på samarbeidet om lese- og skrivevansker. Når materialet er undersøkt, kan du jobbe med oppdragene under (se nederst på siden). 

​​

Vi anbefaler å:

  • Ha en utforskende tilnærming til tekster og filmer

  • Anvende relevant forskning og andre aktuelle ressurser i analyse, diskusjon, vurdering og forslag til handlingsalternativer â€‹â€‹

 

LÆRER

SIRI WANGEN EIDE 

Skjermbilde 2021-07-05 kl. 14.57.41.png
Skjermbilde 2021-07-05 kl. 11.53.51.png
Skjermbilde 2021-07-05 kl. 15.01.53.png

FORESATT

ELEV

OSCAR JOHAN LAURITSEN​

​

ANNA HANSEN LAURTISEN​

BAKGRUNNSMATERIALE 

Egenvurdering

Halvårsprøve

Halvårsvurdering

Kartleggeren

Mailtråd Siri

Lærergruppe

Rapport LOGOS

Sakkyndig
vurdering

Innvilget rett
på spesial-
undervisning

Pedagogisk 
rapport

Henvisnings-skjema

Referat møte
skole/PPT

Mailtråd rektor 

Spørreskjema 
5-15

6-16
screeningtest

Utredning av dysleksi

Referat telefonsamtale

OPPDRAG

UNDERVISNINGSOPPLEGG 2

1. 

Se filmen  

  • I hvilken grad og evt. hvordan lykkes læreren med å oppnå intensjonen med utviklingssamtaler (se beskrivelse over)? 

  • Hvilke utfordringer oppstår i samtalen mellom Oscar, mor og lærer? Hvordan vil du beskrive lærerens grep for å løse disse?

  • Med utgangspunkt i at Oscar sliter med lesing og skriving, hva legger du spesielt merke til i samtalen? 

  • Mor ønsker at Oscar skal tas ut av klassen for å hjelpe han med lesing og skriving, men vi blir usikre på om Oscar vil bli tatt ut. Undersøk fordeler og ulemper med å ta elever ut av klassen, med støtte i forskning.  

  • Hvis du var Siris kollega, hvilke råd ville du gitt henne før neste utviklingssamtale med Oscar? Begrunn med støtte i erfaring og forskning.

2.

Utforsk bakgrunnsmateriale  

​

  • Hvilket inntrykk får du av hvem læreren er?

  • Hvilket inntrykk får du av hvem Oscar er som elev? Som barn?  

  • Hva forteller tekstene om hvilke sider ved lesing og skriving som er utfordrende for Oscar? 

  • Se spesielt på halvårsvurderingen: I hvilken grad og evt. hvordan svarer faglærerne på føringer i vurderingsforskriften. Vurder om noe i halvårsvurderingen burde revideres. Begrunn.  

  • I egenvurderingen gir Oscar tilbakemelding på at han helst vil slippe lekser. Undersøk leksers betydning for elevers læring og diskuter hvordan dere ville møtt Oscars ønske. 

  • Hvilket innblikk får du i rutiner for oppfølging av elever med lese- og skrivevansker? 

3.

Hvis du skulle hatt utviklingssamtale med Oscar:

 

  • Hvordan ville du forberedt deg? 

  • Hva ville du vektlagt i samtalen? Innledningsvis, underveis og avslutningsvis

  • I filmen nevnes det noen digitale verktøy som kan være til støtte for Oscar. Undersøk hva disse verktøyene tilbyr elever med lese - og skrivevansker

  • Hvordan ville du respondert på mors handlinger og innspill? 

  • Hva ville du gjort for å forsikre deg om at intensjonsbeskrivelsen nevnt over ble realisert? 

  • Tren på å snakke med elever og/eller foresatte om lese- og skrivevansker

4.

  • Lag en individuell opplæringsplan (IOP) hvor du beskriver hvilken støtte Oscar skal få når det gjelder lesing- og skriving. Foreslå tiltak og eventuelle hjelpemidler. Se eksempler på IOP under.

 

eller

 

  • Undersøk: Hvilke rutiner har skoler for å kartlegge elevers lese- og skriveferdigheter? Hvordan er saksgangen når det er mistanke om lese- og skrivevansker? 

RELEVANTE KILDER

Undervisningsside om lese- og skrivevansker her

​

Dysleksi Norge

https://dysleksinorge.no/rettigheter-skole/

​

Dysleksi Norge (2017). Faglige retningslinjer for kartlegging, utredning og oppfølging av elever med dysleksi. http://dysleksinorge.no//wp-content/uploads/2017/08/faglige-retningslinjer-versjon-23.pdf

 

Dysleksi Norge. (2021). Praksis for utredning av spesifikke lese- og skrivevansker, matematikkvansker og språkvansker i Norge (Rapport). 

https://dysleksinorge.no/wp-content/uploads/2021/03/Rapport_utredningspraksis_2021.pdf

​

Hjukse, H. (2021, 29. januar). Vi har dyslektikere i alle klasser og alle fag. [Audio podcast] LUDO sin podcastserie Opp med pæra. USN. https://www.ludo.usn.no/podcast/episode/c1b97b02/vi-har-dyslektikere-i-alle-klasser-og-alle-fag

© Copyright 2026 by LUDO

University of South-Eastern Norway

Contact

Telephone: 31008000

Email: usnludo@gmail.com 

Address

Universitetet i Sørøst-Norge
Postboks 235
3603 Kongsberg

bottom of page